CONTRIBUTO ROMANTICO

Datum vzniku

1987

Obsazení

housle, klavír

Interpretace

11.3.1992, Šostakovičova síň, praha1, Rytířská 31

12.3.2008, Koncert pořádaný k nedožitým 75. narozeninám autora, Sál Martinů Lichtenštejnského paláce v Praze 1, Malostranské nám. 13

Durata

06 minut 26

Všeobecná a formální charakteristika

Contributo romantico pro housle a klavír (1987) je možno pochopit jako parodii na neoromantismus. Formálně jde o variace na lidovou píseň "Ej, lásko, lásko, ty nejsi stálá...". Nástroje hrají samy sobě, hrají spolu, ale i proti sobě a všechno odchází do marnosti, popsané v starozákonní knize Kazatel. Dílo poprvé uvedli v pražské Šostakovičově síni v roce 1992 Alexandr Kemény a Jan Vedra.

Autor skladbu chápal jako parodii na neoromantismus. Formálně jde o variace na lidovou píseň "Ej, lásko, ty nejsi stálá...". Nástroje hrají samy sobě, hrají spolu, ale i proti sobě a všechno odchází do marnosti, popsané v starozákonní knize Kazatel.

Další informace

Další skladba, kterou uslyšíte, Contributo romantico, je tátův příspěvek k romantické představě o lásce. Kdo jste ho znali, rozhodně tušíte, že to není laciné sladké pohlazení lásky. Budete-li pozorně poslouchat, rozpoznáte, že se jedná o variace na lidovou píseň "Ej, lásko, lásko, ty nejsi stálá...". Nástroje hrají chvíli každý sám za sebe, chvíli spolu, chvíli proti sobě – jako v každém opravdovém vztahu. Stále však hrají, protože to se holt v dobrém vztahu musí… (12. 3. 2008, průvodní slovo Alžběty Hláskové).


Odběr novinek

Zde si můžete nastavit odběr novinek. Pokud dojde na těchto stránkách k nějaké změně, doplnění apod., dostanete upozornění na svůj mail.