NONETTINO

Datum vzniku

1977

Obsazení

flétna, hoboj, klarinet, klavír, smyčcové kvinteto

Části / věty

 

Interpretace

15.3.1984, Koncert ve Smetanově muzeu, Praha 1, Novotného lávka 1, Společný autorský večer Jarmila Burghausera a Karla Skleničky

Všeobecná a formální charakteristika

Nonettino z roku 1977, má neobvyklé nástrojové obsazení: flétna, hoboj, klarinet (tedy neúplné dechové kvarteto), smyčcové kvinteto (tj. běžné kvarteto, ale s kontrabasem) a k tomu klavír, který ve skladbě funguje především jako nástroj bicí.

Třívětá skladba je založena na zvukovém kontrastu skupiny dechů a skupiny smyčců, k němuž přistupuje zvláštní barva pianového partu. První dvě věty jsou zpěvnější a lyričtější a tak kontrastují s živou až ohnivou a rytmicky bohatou třetí větou. Jako celek je Noonettino útvar velmi sevřený, formálně propracovaný. Na malé ploše přináší velké množství svěžích hudebních myšlenek.

Kdybychom měli tuto kompozici zařadit do tvorby Karla Skleničky, dali bychom ji do souvislosti se skladbami, jako je Pohádková suita (1979), suita Pro Anežku (1982), a především Legendy (1981). Jde jistě o díla formálně i obsahově velmi rozdílná, ale je jim společný rys: českost jeho hudby. Nonettino navazuje na nejlepší tradice české hudby (průvodní slovo dr. Karla Šprunka 15. 3. 1984).


Odběr novinek

Zde si můžete nastavit odběr novinek. Pokud dojde na těchto stránkách k nějaké změně, doplnění apod., dostanete upozornění na svůj mail.