ŠEST NAIVNÍCH MADRIGALŮ

Datum vzniku

1984

Obsazení

smíšený komorní soubor, cembalo, zobcovou flétnu, violu da gamba a bicí nástroje

Části / věty

Sněhuláček – Noc – Paměť – Svatba – Doktor - Čas

Interpretace

3.2.1998, Autorský večer ke skladatelovým pětašedesátinám, Sál Martinů Lichtenštejnského paláce v Praze 1, Malostranské nám. 13, řídí Stanislav Mistr

Durata

24 minut 25

Všeobecná a formální charakteristika

Karel Sklenička je všechno spíše než naivní. Když tedy zhudebnil šest velice naivních sonetů a své madrigaly dokonce označil jako naivní, je nutno to chápat s obezřetností, až s nedůvěrou. Texty jsou skutečně neumělé a prostoduché, ale hudba má daleko k neškolenosti a prostomyslnosti. Při slově „naivní“ musíme myslet spíše na jeho nejpůvodnější význam: „nativus“ znamená to, co se právě zrodilo – jako květina, která právě rozkvetla, jako dětské oči, které se právě otevřely po dlouhém spánku.

Řekl bych, že naivita, kterou tu Karel Sklenička předvádí, je naivita rafinovaná, skoro ironická. Kdesi vzadu je skryt prostý pohled na skutečnost lidí a věcí, pohled divící se a svěží. Ale tuto původní naivitu skrývá neumělost naivních veršů a rafinovaná hudební řeč. Skrývá a odhaluje, tak jako se láska skrývá i odhaluje v každém gestu a slově (3. 2. 1998, průvodní slovo Karla Šprunka).


Odběr novinek

Zde si můžete nastavit odběr novinek. Pokud dojde na těchto stránkách k nějaké změně, doplnění apod., dostanete upozornění na svůj mail.