Smyčcový kvartet č. 1

Datum vzniku

1958

Obsazení

Housle I. a II., viola, violoncello

Části / věty

3 věty

Interpretace

První nahrávka v roce 1959 natočena čtyřmi členy z orchestru Smetanova divadla, nahrávku provedl violista Oliver Rožek

12.3.2008, Sál Martinů Lichtenštejnského paláce v Praze 1, Malostranské nám. 13, III. věta, Kvarteto FOKu  

Všeobecná a formální charakteristika

Skladba vznikla v roce 1958 a byla svatebním darem skladatelově ženě Heleně. Po mnoha písňových úpravách pro tehdejší Československý rozhlas a četné pěvecké soubory, po velkém množství komponované hudby k pohádkám pro Československou televizi je to první autorova větší skladba z oblasti tzv. vážné hudby. Soukromě byla natočena v roce 1959 čtyřmi členy z orchestru Smetanova divadla. Nahrávku provedl violista Oliver Rožek na magnetofon B 52, zároveň ale musel hrát svůj part.

Další informace

V roce 1962 se mu podařilo zařídit, aby byla skladba informativně nahrána souborem KMČ (rozuměj „kdo má čas“) – a to „z listu“ na magnetofon B 52. Snímek byl sestříhán a slepen doslova po kouscích. Táta však při poslouchání záznamu osvědčil svoje technické dovednosti a nahrávku nechtěně smazal. Následovala bezesná noc. Na druhý den byla zamluvena náhradní frekvence pro případné opravy. A tak si táta poradil v té svízelné situaci opravdu odvážně – hráče pochválil za jejich předchozí výkon a pak dodal: „Ale věřím, pánové, že dnes byste celou skladbu provedli vcelku, aby to nebylo na nahrávce takhle slepované. A myslím, že ještě lépe než včera! Mohu prosit o váš čas?“ muzikanti s nadšením sedli k pultům a opravdu kvartet zahráli s lepším výsledkem! Předpokládám, že dnešní interpreti z FOKu nehrají z listu, ale že se na to předem aspoň jednou koukli (úvodní slovo dcery autora Alžběty Hláskové na koncertě 12. 3. 2008).


Odběr novinek

Zde si můžete nastavit odběr novinek. Pokud dojde na těchto stránkách k nějaké změně, doplnění apod., dostanete upozornění na svůj mail.