Symfonietta

pro komorní orchestr

Datum vzniku

1982

Obsazení

Komorní orchestr: housle I. a II., violy, violoncella, kontrabasy, flétna, hoboj, fagot, lesní rohy, bicí.

Části / věty

Allegro

Largo

Burlesco

Interpretace

30.4.1986, Městská knihovna Praha 14, nám. Dr. Vacka 1, Komorní orchestr Pražské dechové harmonie, řídí Jiří Portych

14.5.2003, Martinů sál Lichtenštejnského paláce, Praha 1, Malostranské nám. 13, Komorní orchestr Berg, řídí Peter Vrábel

Všeobecná a formální charakteristika

Skladba byla napsána v roce 1982. Autor byl k této kompozici inspirován  jihočeskými lidovými písněmi, s jejichž atmosférou je spjat od dětských let, která prožíval v Miroticích a Písku. Třívěté dílo otvírá allegrová sonátová věta, evokující taneční motiv mateníku „Hezká jsi, Marjánko, bejvala“, jehož nápěvu použil už Smetana v Českých tancích. Střední větu tvoří variace na lyrickou jímavou píseň „Co je ti, že se na mně hněváš“. Po vstupním Largu následuje menuet a valčík – tím autor vyřešil problém taneční věty. Závěrečná rondová burlesca je poznamenána „lidovým černým humorem“ z písně „Kdybych věděl, že ty půjdeš z tohoto světa“ a je zajímavá tím, že je koncipována důsledně v pětičtvrtečním taktu (Karel Sklenička v programu koncertu 14. 5. 2003).

Další informace

Anglická popiska ke koncertu

Parts: Allegretto, Largo, Burlesco

A musical piece on the motives of a south-bohemian popular songs. I tis sometimes capricious and full of irony and, all of a sudden, deeply moving again.

Chamber Orchestra under the direction of Jiří Portych

Recording from a concert in the Prague Municipal Library (1986)


Odběr novinek

Zde si můžete nastavit odběr novinek. Pokud dojde na těchto stránkách k nějaké změně, doplnění apod., dostanete upozornění na svůj mail.