Ve čtvrtek 25. 6. 2015 se v krásných prostorách kostela sv. Vavřince v Hellichově ulici v Praze konal další koncert Karla Skleničky. Sešlo se na něj přibližně 80 posluchačů, kteří jako první slyšeli světovou premiéru celého smyčcového kvartetu č. 1 z roku 1959. Více o skladbě si můžete přečíst v záložce Dílo zde na stránkách. V podání V. Mazáčka, J. Kubánkové, L. Valáška a D. Havelíka zazněly všechny tři věty pečlivě nastudované a připravené. Mnozí budou jistě potěšeni také z exkluzivní nahrávky kvartetu, kterou výše zmínění interpreti vytvořili ve studiu v předchozích dnech. Brzy bude tato nahrávka k dispozici, informovat vás budeme prostřednictvím e-mailu a také webových stránek.

Dlouhý potlesk odměnil všechny hráče za jejich náročnou práci. Sami interpreté po koncertě uváděli, že cítili úžasnou atmosféru publika, které naslouchalo se skutečně živým zájmem.

Další na řadě byly Tři dvouhlasy, které zazněly v podání čtyř žen - L. Wollnerové, R. Skleničkové, T. Havlíkové a J. Nedbalové. Nastudování se ujaly opět velmi poctivě a z vlastní invence přidaly zajímavý efekt - hlasy neměly striktně rozděleny, ale střídaly se v nich. Barvy hlasů zpěvaček se skvěle doplňovaly a vytvořily nádherný zvuk. Více o Třech dvouhlasech najdete opět v záložce Dílo.

Jako poslední se uvedl pěvecký sbor Gabriel pod vedením A. Hláskové. Zazpívali Ne samým chlebem - zhudebněnou poezii Jiřího Wolkera o poutníkovi tlukoucímu na bránu kláštera. Píseň pochází z pořadu Lidé, otevřete srdce, který vznikl pro soubor Musica poetica v 70. letech. Také nyní se jeho provedení setkalo s ohlasem publika.

Na závěr bylo slavnostně pokřtěno vznikající CD s nahrávkou smyčcového kvartetu. Patrony CD se symbolicky stal violista Lukáš Valášek a hudební skladatel Zdeněk Šesták.

Velký dík patří všem, kteří se na realizaci koncertu jakkoli podíleli, a nezbývá než doufat, že se opět brzy shledáme nad dalšími vynikajími interpretacemi hudby Karla Skleničky.

Fotografie z večera najdete ve fotogalerii.


Odběr novinek

Zde si můžete nastavit odběr novinek. Pokud dojde na těchto stránkách k nějaké změně, doplnění apod., dostanete upozornění na svůj mail.